Emelt szinten érettségiztetek magyarból? Már ellenőrizhetitek a válaszaitokat
Az Oktatási Hivatal közzétette a tegnapi emelt szintű magyarérettségi hivatalos javítókulcsát is.
Az Oktatási Hivatal közzétette a tegnapi emelt szintű magyarérettségi hivatalos javítókulcsát is.
Itt az Oktatási Hivatal által nyilvánosságra hozott megoldókulcs.
Túlságosan tantárgy- és iskolacentrikus – mondta az Eduline-nak a középszintű magyarérettségi első részének feladatairól a Magyartanárok Egyesületének elnöke, aki szerint a szövegértési feladatsorban vannak ugyan pontatlan részek, de összességében a teszt a tavalyinál igényesebb, több részképességet mér. A Szabó Magda-novellát szerencsés választásnak tartja, az összehasonlító elemzést azonban valószínűleg az eddiginél is kevesebb diák választotta.
2209-en vizsgáztak emelt szinten, egyesek nem érezték nehéznek a feladatokat, mások viszont úgy fogalmaztak: "azért megizzasztották őket" a kérdések.
„A középszintű magyarérettségi feladatai a korosztályi témák és a kortárs művek híján csak megszokott izgalmakat tartogattak az érettségizőknek” – értékelte az Eduline-nak a középszintű magyarérettségi feladatsoráról a Szent István Gimnázium vezetőtanára.
Mutatjuk a szabályokat.
Lemaradtatok valamiről? Nem baj, a középszintű vizsga összes megoldását összegyűjtöttük nektek egy cikkben.
Az Eduline arra kérte a nem hivatalos megoldásokat készítő szaktanárt, gyűjtse össze, milyen elemeket, szempontokat volt érdemes érinteni a műelemzésben.
Mutatjuk, hogy az Eduline által felkért szaktanár szerint milyen szempontokat kellett belefoglalni az összehasonlító elemzésbe.
Megnéztük, hány pontot kaphattok, ha nem éritek el a minimum szószámot a műelemzésnél vagy az összehasonlító elemzésnél.
A középszintű magyarérettségiről pozitívnak tűnnek az első vélemények, a legtöbb vizsgázó kifejezetten könnyűnek ítélte meg a feladatsort. A szövegértés 7. feladatára azonban több diák panaszkodik, sokan azt írták, "fogalmam sem volt, mit kellett ott csinálni".
Egy Szabó Magda-novellát, egy Janus Pannonius-verset és egy Juhász Gyula-verset elemezhettek az érettségizők a középszintű magyarvizsgán. Itt találjátok a pontos címeket és a szövegeket.
„Ezt a Szabó Magda-novellát sokkal könnyebb élvezni, mint értelmezni és elemezni” – mondta a középszintű magyarérettségi egyik esszéfeladatáról az Eduline által megkérdezett magyartanár. Az összehasonlító elemzés viszont kellemes meglepetést okozhatott a diákoknak, az egyik költemény ugyanis a tananyag része.
Több tízezer érettségiző sóhajtott fel megkönnyebbülten, amikor elolvasta, milyen művekről lehet elemzést írni a középszintű magyarérettségi második részében. Az első feladat ugyanis egy Szabó Magda-novella elemzése – a legtöbben pedig éppen ebből a műfajból készültek fel.
Egy Szabó Magda-novellát, egy ismert Janus Pannonius-költeményt és egy Juhász Gyula-verset kaptak a diákok a középszintű magyarérettségi második részében.
„Klasszikus érvelési feladat, a témája nagyon jó” – mondta a középszintű magyarérettségi egyik rövid szövegalkotási feladatáról az Eduline által megkérdezett magyartanár. Nagy meglepetés nem érhette a diákokat.
Könnyebb, mint a tavalyi – így jellemezte a középszintű magyarérettségi szövegértési feladatsorát az Eduline-nak nyilatkozó magyartanár. Bár a diákok nyelvészeti szöveget kaptak (bőven vannak benne nyelvészeti szakkifejezések is), a feladatok többségét ezek pontos ismerete nélkül is meg lehet oldani.
Iskolai memoriterekről írhatnak érvelést, vagy diákönkormányzati tagként osztálykirándulásokról fogalmazhatnak meg hozzászólást – ilyen feladatokat kaptak a vizsgázók a középszintű magyarérettségi első részének szövegalkotási részében.